Mazury cud natury

odkrywaj go z nami

 

 

 

Zapraszamy do Giżycka

Tutaj nie będziesz się nudził

ATRAKCJE W GIŻYCKU I OKOLICY

 

Giżycko to miasto w województwie Warmińsko - Mazurskim , położone nad Kanałem Łuczańskim który łączy jeziora Niegocin z północnym kompleksem Mamr jeziorem Kisajno.

W Giżycku możemy zobaczyć wiele ciekawych zabytków:

1.Twierdza Boyen -

 Twierdza o kształcie gwiazdy, stanowiąca ważny obiekt strategiczny, blokujący. Położona w zachodniej części Giżycka, na wąskim przesmyku pomiędzy dwoma dużymi jeziorami mazurskimi – Kisajno (południowa część kompleksu Mamr) i Niegocin. Zbudowana w latach 1844–1856 z rozkazu króla Fryderyka Wilhelma IV, została przygotowana dla załogi liczącej około 3000 żołnierzy. Dzisiaj Twierdza jest udostępniona dla ruchu turystycznego Znajduje się tam Muzeum Twierdzy Boyen. W twierdzy odbywają się rekonstrukcje historyczne (głównie sierpień), zloty motocykli,zloty starych samochodów,oraz koncerty w amfiteatrze położonym w rawelinie (Flagowy Mazury Hip-Hop Festiwal,Szanty w Giżycku i podobne)

2.Most obrotowy na kanale Łuczańskim  -

Most zbudowany został w 1898 roku przez firmę Beuchelt &Co Grunberg. z Zielonej Góry, żeby zapewnić dojazd z miasta do znajdującej się po zachodniej stronie kanału Twierdzy Boyen.Jest to most obrotowy w ciągu ulicy Stanisława Moniuszki, w którym całe przęsło mostowe obraca się w bok o 90° i ustawia się równolegle do nabrzeża. Otwarcie mostu wstrzymuje ruch kołowy i umożliwia przepływanie jednostek wodnych po kanale.Most jest sterowany ręcznie przez jednego operatora.Cała operacja przemieszczenia przęsła mostu trwa ok 5 minut i jest bardzo widowiskowa.Przęsło waży 100 ton.Most czynny od IV-X.

3.Wieża Ciśnień Giżycko ul.Warszawska 37

prywatne muzeum z siedzibą w Giżycku. Placówka mieści się w dawnej wieży ciśnień, należącej obecnie do giżyckiego biznesmena.

Giżycka wieża ciśnień została zbudowana w 1900 roku według projektu inżyniera Otto Intze. Swoją funkcję pełniła od 1996 roku, kiedy to została sprzedana w ręce prywatne. Po wykonanym remoncie, w budynku urządzono muzeum, w którym zgromadzone są eksponaty związane z historią miasta oraz Mazur. Ponadto w wieży mieści się kawiarnia oraz taras widokowy. Jej najwyższa kondygnacja położona jest na wysokości 162 m n.p.m.Na wieże wygodnie wjedziemy windą lub możemy wejść po schodach po drodze oglądając ekspozycje muzeum.Z wieży piękna panorama Giżycka i okolic.Wieża jest obiektem sezonowym, czynnym od maja do września. Wstęp jest płatny.

4.Architektura

 

W Giżycku zachowały się tradycyjne miejskie, m.in. XiX kamienice m.in przy ulicy Pionierskiej i Dąbrowskiego tworzące zwartą zabudowę, w większości z czerwonej cegły z neogotyckimi elementami ozdobnymi.Warto zwrócić uwagę na dzisiejszą "Małą Galerię" z połowy XiX wieku,budynek Sądu z 1865 roku,Dom Opieki Społecznej (Dawny Dom Sierot) z 1867 roku,na ul.1-Maja na budynek Liceum Ogólnokształcącego z 1891 r ,oraz dawny szpital czyli kamienicę "z krzyżem" przy ul.Konarskiego z 1897.

g+ youtube mail

GDZIE NAS SZUKAĆ:

 

adres

Adres:

11-500 Giżycko ul.Wojska Polskiego

telefon

telefon:

+48 534 162 000 +48 662 909 000

mail

e-mail:

marek@domekgizycko.pl

 
GPS POSITION

 


N 54 ° 04 ' 5704 '' 
E 21 ° 73 ' 9957 ''